2014-03-23

Sigiriya Rally Cross 2014 at SLAF Circuit Sigiriya, Sri Lanka


























































































































“Sigiriya Rally Cross 2014”, one of the highlights of the Sri Lankan Motor Racing Calendar, was concluded on 23rd March 2014 at the SLAF Sigiriya Racing Track with a large number of spectators. The event was graced by HE the President Mahinda Rajapaksa ,Commander of the Air Force Air Marshal Kolitha Gunatilleke and the Chairperson of the SLAF Seva Vanitha Unit, Mrs. Roshani Gunatilleke. 

“Sigirya Rally Cross” conducted by the Sri Lanka Air Force in association with the Sri Lanka Autosports Drivers Association (SLADA). It is a distinct race because of the fact that Sigiriya is the one-and-only Tar and Gravel combined track in Sri Lanka. The proceeds from this event will go towards the SLAF Seva Vanitha Unit to be utilized for the welfare of SLAF personnel.

The Chairman of Motor Racing in the SLAF Air Commodore JSI Wijemanne, the Commanding Officer of SLAF Sigiriya Wg Cdr CP Gunatilleke , Officers, personnel of the SLAF and representatives of the sponsors of the event were also present to witness the Rally Cross.

Indian Rider KP Aravind was the Best Rider whilst Ashan Silva was awarded the trophy for the Best Driver at the Sigiriya Rally Cross 2014.


EVENT 01
Motorcycles Event Upto 125CC Street Trail
1st   place:   Nihal Wijerathna
2nd  place:   EAPN Edirisinghe
3rd  place:    Kamal Chaminda

EVENT 02
Group J - Motor Cycle PW & QR upto 50 cc
1st    place:    Tharuka Rumesh
2nd  place:     Kesara Thinodh Godage
3rd   place:    Nisala M Jayasundara

EVENT 03
SLN Cars - Ford Laser / Mazda 1300 cc
1st    place:  Kushan Peiris  
2nd  place:   Upulwan Serasinghe
3rd   place:   Lalin Kirinda

EVENT 04
Group SM - Supermotard Upto 450 cc (2T & 4T) open
1st    place:   Udika Srimal Mallawage
2nd  place:    Suraj perera
3rd   place:    Udesh Wedisinghe

EVENT 05
Group J – Racing Motor Cycle upto 85 cc – Under 13 years
1st    place:   Venushka Silva
2nd  place:    Banuka Rathnayake
3rd   place:    Sandeep Silva

EVENT 06
MX Racing up to 125cc Forces
1st    place:   Sameera premarathna
2nd  place:    Mithun Jayasanka Sigera
3rd   place:    Nihal Wijerathna

EVENT 07
Group SL - H Cars upto 1600 cc - Race 1
1st    place:   Janaka Dias
2nd  place:    Damith Weerasinghe
3rd   place:    Nadeera Jinasena

EVENT 08
Group M -STD /MOD Street Trail upto 250 cc (2T & 4T) Race 1
1st    place:   Shanaka Sandaruwan
2nd  place:    Lahiru Jeewantha
3rd   place:    RM Shafras

EVENT 09
Group MX - Motocross Bikes upto 125 (2T & 4T) open
1st    place:    Shehan C Adikari
2nd  place:    Sameera Premarathna
3rd   place:    Mithun Jayasanka Sigera

EVENT 10
SL - GT - Cars upto 3500 cc - Race 1

1st    place:   Pasindu Pieris 
2nd  place:    Aravinda Premadasa
3rd   place:    Janaka Dias

EVENT 11
Group SL – S Cars Special upto 1500 cc 
1st    place:  Missaka Naveen
2nd  place:    Zaakir Wahab
3rd   place:    Micheal Wijesooriya

EVENT 12
Group MX - Motocross Bikes upto 125 cc (2T) & upto 250 cc (4T) R1
1st    place:   KP Aravind (India)
2nd  place:    Gayan Sandaruwan
3rd   place:    Deshan Solanki

EVENT 13
Group SL - N - STANDARD CARS upto 1000 cc
1st    place:  Rohitha Rajapaksha  
2nd  place:    Damith Weerasinghe
3rd   place:   Gayan Rathnayake

EVENT 14
Group SL - H Cars upto 1600 cc - Race 2
1st    place:  Janaka Dias 
2nd  place:    Lakmal Wijerathne
3rd   place:    Nadeera Jinasena

EVENT 15
Group MX - Motocross Bikes upto 85 cc Under 16
1st    place:   Jaques Gunawardana 
2nd  place:    Binula Kithalagama
3rd   place:    Kasun Tharaka

EVENT 16
Group M -STD /MOD Street Trail upto 250 cc (2T & 4T) Race 
1st    place:   Lahiru Jeewantha 
2nd  place:    Sampath Kumara
3rd   place:    Shan Tharaka

EVENT 17
Group T & J – OPEN
1st    place:   Sanjaya S Senarath
2nd  place:    Col. Indu Samarakoon
3rd   place:    Buddika Ruklantha

EVENT 18
Group SL - N - Ford Laser / Mazda 1500 cc
1st    place:  Kushan Peiris    
2nd  place:   Upulwan Serasinghe 
3rd   place:   Lalin Kerinda

EVENT 19
SL - GT - Cars upto 3500 cc - Race 2 
1st    place:   Ashan Silva
2nd  place:    Pasindu Peiris
3rd   place:   Arawinda Premadasa

EVENT 20
Group MX - Motocross Bikes upto 125cc (2T) & upto 250 cc (4T) R2
1st    place:  Shehan C Adikari 
2nd  place:    KP Aravind (India)
3rd   place:    Deshan Solanki

BEST RIDER & DRIVER
Best Rider :  KP Aravind (India)
Best Driver:  Ashan Silva
Best Motorbike Team : Exide 
Best Motorcar Team : Magni Holdings
pics by Sanjeewa Lakmal

No comments:

Post a Comment

Twitter Updates

Get In Touch

Popular Posts